Rejestracja Logowanie Koszyk (Pusty) Pomoc KontaktZdjęcie Waldhausen Munsztuk ''Baby''  18 mm
5-7 dni
259,00 zł
207,20 zł
Zdjęcie Start Kolec dla ogiera
5-7 dni
66,00 zł

Należy do podstawowych elementów, jakie są potrzebne do jazdy konnej. Wędzidła dla konia to detale, do których początkujący jeździec być może nie zawsze przywiązuje dużą wagę. Tak naprawdę jednak ich funkcja i rola jest bardzo duża, od nich zależy jak skuteczną będziemy mieć kontrolę nad koniem. Wędzidło dla konia występuje w różnych wariantach, dlatego wybór tego właściwego może okazać się trudny. Czym jest, do czego służy, jaka jest jego rola i jakie są rodzaje?

Co to jest wędzidło dla konia?

Wędzidło dla konia to element ogłowia dla konia, który znajduje się wewnątrz pyska zwierzęcia. Dlaczego właściwie się tam znajduje? Dzięki niemu jeździec ma lepszą kontrolę nad koniem i bardziej precyzyjny kontakt, co jest niezwykle ważne w jeździe konnej. Z pewnością przyda się też bat dla konia. Wędzidło dla konia oddziałuje na cały jego pysk, zarówno żuchwę i kąty pyska, jak również podniebienie i język. Umieszczamy je zawsze w przestrzeni, znajdującej się pomiędzy przednimi i tylnymi zębami. Nie należy go jednak traktować jako podstawowego elementu komunikacji z koniem, a jedynie jako tą część ogłowia, która ma zapewnić bezpieczeństwo i dokładniejszy kontakt ze zwierzęciem.

Jak dobrać wędzidło dla konia?

Wędzidła można podzielić na kilka rodzajów ze względu na kształt i materiał, z jakiego zostały wykonane. Zatem jak dobrać wędzidło dla konia? Wielkość wędzidła dopasowujemy do rozmiarów szczęki konia. Standardowo mają one wielkości - 11,5 cm, którą stosuje się przy kucach, 12,5 cm dla hucułów, koników polskich i koni arabskich, 13,5 cm dla większych koni wierzchowych oraz 14,5 cm dla jeszcze większych wierzchowców. Wędzidła dla konia z ruchomymi kołami umożliwiają swobodne poruszanie się wędzidła w pysku konia. Wędzidła z pierścieniami w kształcie litery „D” wywołują mocniejszy nacisk na policzki, co przekłada się na łatwiejsze wykonywanie zakrętów. Natomiast wędzidło z czankami to propozycja dla doświadczonych jeźdźców, którzy mają pewną rękę.