Rejestracja Logowanie Koszyk (Pusty) Pomoc KontaktPopręg należy do rzędu końskiego, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie siodła na grzbiecie konia w odpowiedniej pozycji. Popręgi dla konia pełnią więc ważną funkcję, jednak ze względu na ich kilka rodzajów mogą pojawić się trudności przy ich wyborze zarówno do swojego stylu jazdy, jak też indywidualnych, swoistych potrzeb. Musi ona pasować też do siodła, jak też do konia. Jak więc wybrać właściwy popręg, na co zwrócić uwagę?

Co to są popręgi dla konia?

Popręgi dla konia to elementy, które podpinamy po obu stronach siodła. Są równie ważne jak ogłowie czy kantar dla konia. Przebiegają one pod brzuchem konia. Ważne jest, aby miał stosunkowo dużą szerokość i powierzchnię przylegania. Popręgi dla konia wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej jest to neopren, sznurek i skóra, ale też tworzywo sztuczne. Odpowiada za utrzymanie siodła na grzbiecie konia. Przypinamy go w taki sposób, aby zwierzę mogło swobodnie oddychać, a więc między popręgiem, a mostkiem musi znajdować się przestrzeń, pozwalająca wsunąć rękę. Wybierając go, zwróć też uwagę na siodło. Oba te elementy muszą być ze sobą kompatybilne, uzupełniać się i współgrać.

Rodzaje popręgów

Możemy wyróżnić kilka rodzajów popręgów ze względu na styl jazdy. Wśród nich są popręgi ujeżdżeniowe, które wykorzystuje się w dresażu. Cechują się stosunkowo niewielką długością, co ułatwia dosiad jeźdźca. Inny rodzaj to popręgi skokowe, używane przy skokach przez przeszkody. Jest to styl, w którym konie są szczególnie narażone na otarcia i kontuzje, dlatego też popręg powinien mieć dodatkowe elementy, jak np. fartuch dla ochrony brzucha konia. Są jeszcze popręgi westernowe, które charakteryzują się obecnością klamry. Popręgi podzielić możemy też ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Wyróżnić możemy popręgi sznurkowe, skórzane, a także nylonowe, wśród których są popręgi z gumami.