Rejestracja Logowanie Koszyk (Pusty) Pomoc KontaktKopyta konia są codziennie narażone na duże obciążanie, ale również zabrudzenia, a nawet skaleczenia. Pielęgnacja kopyt jest więc niezwykle ważna i powinna być wpisana w codzienną rutynę właściciela konia. Różni się w zależności warunków, w jakich na co dzień przebywa zwierzę oraz nawyków i sposobu spędzania czasu. Istotne jest też, aby pielęgnację kopyt dostosować do pogody, warunków na zewnątrz i pory roku. Liczy się zarówno regularność, jak też odpowiednio dostosowane środki pielęgnacyjne.

Pielęgnacja kopyt koni krok po kroku

Po pierwsze koniecznie dobrze poznaj kopyta swojego konia. To pozwoli Ci ocenić wszelkie nieprawidłowości i niepożądane zmiany, a także szybko i właściwie na nie zareagować. Regularnie sprawdzaj ich stan, nie dopuszczaj też do jego pogorszenia. Pielęgnacja kopyt koni powinna odbywać się codziennie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia. Kolejność jest dowolna, chociaż doświadczeni hodowcy są zdania, że najlepiej zacząć od lewej przedniej nogi, potem lewa tylna, prawa przednia i tylna. Kopyta czyścimy przy pomocy kopystki. Najlepsza będzie twarda powierzchnia pozwalająca pozbyć się wszelkich zabrudzeń i ciał obcych. To dobry sposób na usunięcie piasku, patyków i kamieni. Oprócz regularnego czyszczenia trzeba też koniowi „zafundować” pielęgnację. Dzięki niej zapewniamy kopytom odpowiednią elastyczność, wygładzenie i nawilżenie.

Smary, balsamy, oleje do kopyt – co wybrać?

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele propozycji środków dedykowanych do pielęgnacji kopyt konia. Są to m.in. nawilżające balsamy do kopyt z biotyną i gąbką w zestawie. Polecamy ponadto płyny do kopyt np. przyśpieszający gojenie ran. Warto mieć na wyposażeniu także oleje do kopyt chroniący je przed uszkodzeniami.

W celu zachowania czystości warto sięgnąć również profesjonalne szampony dla koni, które zadbają o zdrowy wygląd wierzchowca.