Koty mają wrażliwe usposobienie, są więc szczególnie narażone na stres. Istnieje wiele rzeczy, które mogą go niepokoić, czasami nawet właściciele mogą być nieświadomi, że oni również narażają swojego pupila na stres. W takich przypadkach pomagają preparaty na stres kota. To specjalnie skomponowane mieszanki składników, które pomagają czworonogowi się uspokoić. Warto jest je stosować, jeżeli dostrzegasz, że coś szczególnie często go niepokoi. Pojawiający się regularnie stres niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu kota. Może wiec skutkować poważnymi schorzeniami.
Przede wszystkim obserwuj swojego pupila. Jeżeli dostrzeżesz niepokojące zmiany w jego zachowaniu, które powtarzają się w konkretnych sytuacjach, postaraj się zlokalizować źródło problemu. Oczywiście nie każda zmiana sygnalizuje stres u kota. Co jednak powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę? Kiedy kot się stresuje, mruczy, co dla niektórych może być zaskoczeniem, ponieważ z założenia koty mruczą, kiedy są szczęśliwe. Ponadto jego uszy skierowane zostają do tyłu, może też nerwowo się myć i mieć ślinotok. Zdarza się, że zestresowane koty mają mokre opuszki, zostawiając przy tym ślady na podłodze i meblach. Nie wykazują też chęci do zabawy, ich ciało drży, mięśnie są napięte, a źrenice rozszerzone.
Jest wiele środków, które są przeznaczone dla zestresowanych kotów. Wśród tych najpopularniejsze są tabletki uspokajające dla kota, w którego składzie znajdziemy m.in. rumianek i walerianę. Alternatywą są łatwiejsze w aplikacji krople uspokajające dla kota. Skuteczne okazują się też specjalne obroże ograniczające problemy behawioralne. Nasączone są specjalnymi środkami, które uwalniają się przez okres kilku tygodni.
Dbanie o zdrowie kota to nie tylko ograniczanie stresu obecnego w jego życiu. Zadbaj o kondycję swojego pupila stosując środki przeciwpchelne dla kotów, karmy specjalistyczne dla kotów oraz witaminy i odżywki dla kotów.